; Čičmany a okolie
Čičmany

     Sú rázovitá slovenská dedina, jedna z najznámejších na Slovensku, príťažlivá, atraktívna národopisná lokalita so starobylým ľudovým odevom, maľovanými drevenicami a svojráznym folklórnym prejavom.
     Obec sa nachádza v lone Strážovských vrchov na rozhraní hornej Nitry, stredného Považia, pri prameni rieky Rajčanky. Je najvyššie položenou obcou okresu Žilina, s nadmorskou výškou 655m n.m.
     Prvá historická zmienka o obci pochádza z roku 1272. Dolná časť obcou zostáva jedinečnou architektúrou, ornamentálna výzdoba domov má korene vo funkčnej ochrane dreva vápenným náterom. Motívy ornamentov domov sú inšpirované ornamentom tunajšej výšivky. Táto časť Čičmian bola v roku 1979 vyhlásená za pamiatkovú rezerváciu ľudovej architektúry.
Detail [zoom] 

Múzeum

     V jednoposchodovom ľudovom objekte, v tzv. Radenovom dome, sa nachádza muzeálna expozícia, ktorú zriadilo Považské múzeum Žilina v roku 1967. Návštevníci majú možnosť vidieť bohaté zbierky tradičného odevu, obuvi, pracovných nástrojov a zvykov. V druhom objekte, tzv. Gregorovom dome, je prezentované bývanie Čičmancov z 20-tych rokov 20. storočia.
Otváracie hodiny
Pondelokvoľný deň
Ut - Ne8.00 - 16.00

Lyžiarske stredisko Čičmany

     V súčasnosti je v lyžiarskom stredisku 5 lyžiarskych vlekov typu Tatrapoma, s prepravnou kapacitou 2850 osôb za hodinu. Na svoje si prídu najnáročnejší lyžiari, ale aj úplní začiatočníci. Areál ponúka ideálne podmienky pre rodinnú lyžovačku. Zjazdové a bežecké trate sú pravidelné upravované. Počas sezóny je k dispozícii lyžiarsky servis, požičovňa lyžiarskej výstroje, úschovňa a lyžiarska škola. Pri dojazde lyžiarskych tratí sú zariadenia rýchleho občerstvenia. V blízkosti lyžiarskeho strediska je parkovisko s kapacitou 150 miest.
Cenník

Okolie
10 km ~ Fačkovské sedlo - lyžovanie, turistika
15 km ~ Rajecká Lesná - Slovenský betlehem (najväčší)
21 km ~ Rajec - kúpalisko Veronika, Mestské múzeum
28 km ~ Rajecké Teplice - kúpele, bazény, masáže, sauna, kúpalisko Laura
44 km ~ Bojnice - ZOO, kúpalisko Čajka, Bojnický zámok
45 km ~ Trenčín - Trenčiansky hrad